Endodoncie

Je zákrok, kterým zachraňujeme odumírající nebo mrtvý zub. Zuby nejčastěji odumírají jako důsledek hlubokého zubního kazu, v důsledku zanedbání včasného ošetření nebo také po úrazech. Odumírající zub se projevuje nepříjemnou bolestí, ta může být doprovázena pulsováním uvnitř zubu a silnou citlivostí na chlad či teplo, v pozdějších stádiích pak naopak ztrátou citlivost a bolestí na skus. V některých případech lze zub zachránit, v jiných vyžaduje speciální zákrok zvaný endodoncie.
Jedná se o zákrok, který umožňuje zachovat v ústech zub postižený hlubokým kazem nebo úrazem, při kterém byla nevratně poškozena zubní dřeň. Laicky řečeno ošetření kořenových kanálků zubu.
Spočívá v odstranění nemocné, zraněné nebo mrtvé zubní dřeně. Ta je následně nahrazena pomocí kořenové výplně a uzavřena. Pomocí endodoncie zabráníme dalšímu průniku baktérií do kořenového systému, což umožní zachránit infikovaný zub a tím se vyhneme jeho náhradě za zub umělý.
Ošetření je náročné na přístrojové vybavení, kvalitní nástroje a materiály. Při velkém počtu kanálků nebo jejich složité anatomii vyžaduje určitý čas a pravidelné návštěvy.
V blízké budoucnosti plánujeme rozšířit naše služby i o mikroskopickou endodoncii což je nelepší možný způsob ošetření kořenových kanálků.